Hall of Fame

The St Laurence's College Old Boys' Association is proud of the achievements of all past students. The following Old Boys' have been recognised as inductees into the Hall of Fame, located on Level 5 of the Edmund Rice Performing Arts Centre (ERPAC) at the College.

Name Alumni Year Recognition
Br Matthew Cervetto CFEC
1916
First Old Boy Christian Brother
Thomas Fry
1921
Barrister, Lecturer and Army Colonel
James Mahoney
1923
First Rhodes Scholar
Thomas Hutchinson
1924
Army Officer and Decorated Solider
Condon Byrne
1925
Barrister and Qld Senator
Noel Dempsey
1929
First Empire Games Representative and Queens Medal for Public Service
Jack Quane DFC
1931
Teacher and Decorated WWII RAAF Navigator
Richard Healy
1932
Founder of Qld Volunteer Bush Fire Brigade
Robert Coutts
1933
City Alderman and WWII soldier
Eric Shaw CBE
1933
Pioneer in Haematology and Blood Transfusion
Reginald Witham DFC
1934
Decorated WWII RAAF Officer and Distinguished Flying Cross
Bill Tyquin OAM
1935
Australian Rugby League Captain and WWII solider
Tony and Nick Dyer
1938/1940
Founders of Sealy Australia
Neil Betts OAM
1940
Wallaby and OAM for services to Rugby Union
Nev Cottrell
1941
Australian Wallabies Captain
Michael Connole
1942
Microbiologist, Researcher and Teacher
Robert Colbran
1943
Research Scientist
Fr Tom Boland
1946
Priest, Historian and Writer
Len Keogh
1947
Federal Parliamentarian and Shire Mayor
Ron Redmond
1947
Former Qld Commissioner of Police - Queens and Australian Police medallist
Br John Hogan
1947
Old Boy Christian Brother and Teacher
Frank Hills
1948
Inaugural Secretary of the Old Boys’ Association
Bill Siganto AM
1953
Engineer and Philanthropist
Kevin Fitzpatrick
1954
Developer, Entrepreneur and founder of Wotif.com
Alan Druery OAM
1954
Catholic Teacher, Educational Leader and OAM for Services to Education
Fr Wally Dethlefs
1956
Priest and Justice Advocate
Bill Hefferan
1956
Ophthalmologist
Denis Ives AO
1956
Geologist, Public Service Commissioner
Dr Ivan Crosby
1956
Cardiovascular Surgeon, Professor and Researcher
Dr John Taske
1957
Army Colonel, Anaesthetist and Mountaineer (climbed Mt Everest)
John and Tom Anderson OAM
1957
Olympic Sailing Gold Medallists
Richard Malouf
1957
Pharmacist and Business Leader
Ken Fletcher
1958
Wimbledon and Grand Slam Tennis Champion
John Dickie
1958
Journalist, Public Servant and Former Chief Censor
Ray Garske
1958
Meteorologist
Trevor Hartigan QC
1958
Federal Court Judge
Denis Clarke
1958
Geologist, Prospector and Mining Executive
John Staunton
1958
Professor of Accounting, Teacher and Mentor
Jeffrey Spender QC
1959
Queens Council and Former Federal Court Judge
Ross Symonds
1959
National Radio and TV Broadcaster - News Presenter Clear Speech Award 10 times
Lawrie Lawrence
1959
Swim Coach, Motivator and Wallaby Tourist
Donald Freeman
1959
Professor of Geography
Robert Cronin AM
1960
Journalist and Editor-in-Chief
John Rigby
1960
Olympian and National Surf Champion and 1976 Coach of the Year
Dr Michael Lanigan AM
1961
Plastic and Reconstructive Surgeon
Mike Horan AM
1962
Former Qld Nationals Leader
Kerry O'Brien
1962
Journalist, Broadcaster and Wakely Award winner
Peter Hempenstall
1963
Rhodes Scholar
Paul Finn
1963
Professor of Law and Federal Court Judge
John Symond AM
1965
Businessman, Philanthropist and Aussie Home Loans founder
Mike Byrne
1965
Catholic Teacher and Educational Leader
Ken Moores AM
1965
Professor of Business and Academic Leader
Greg Hartung AO
1967
Journalist and former Vice-President of the International Paralympic Committee
Milton Griffin SC
1967
Judge of the District Court
Peter Vallely
1968
Forensic Chemist and International Narcotics Control Advisor
Barry Kirby OAM
1968
Builder, Doctor and Obstetric Specialist
John Mickel
1970
Teacher, Parliamentarian and Former Qld Speaker of the House
David Roberts
1972
Lawyer and Property Developer
Fr Michael McKeaten
1973
Old Boy Priest
Jim McKnoulty
1973
Land Surveyor and Sustainability Advocate
Fr Gerard Kalinowski
1974
Priest and Spiritual Director
Fr Robin Koning
1976
Jesuit Priest and Theologian
Mark Von Itzstein
1977
Professor of Medicinal Chemistry, Research Scientist and International Research Award Winner
Brian Fitzgerald
1979
Professor of Law
Mark Stockwell
1980
Olympian and Businessman
Paul Hayes QC
1980
International Barrister and Australian Bobsledder
John Cooper
1980
Construction Lawyer and Professor of Law
Brian Harvey OAM
1983
Paralympian
Adrian Fabila Tjupurrula
1983
Indigenous Musician
Josh Slack
1983
Triple Beach Volleyball Olympian
Karl Morris AO
1984
Investment Banker/ Stockbroker
Martin Holzberger CSC
1985
Navy Warrant Officer
Brendan Cannon
1990
Wallaby and Property Developer
Dominique Nguyen
1994
Lawyer and Social Justice Advocate
Damon Kelly
2000
Olympic and Commonwealth Games Weightlifter

HALL OF FAME PROCESS

Every two years, new Old Boys' are inducted into the Hall of Fame. In 2020, new Old Boys' will be added to the illustrious list noted above.